Cmentarz ewangelicki w Osówce

- oficjalna strona projektu renowacji nekropolii
 
 

Aktualności
Foto
FotoFoto
NOWOŚCI
 
Środa, 23.06.2010
 
W Płocku, w siedzibie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej, miało miejsce podpisanie umów grantowych na sfinansowanie projektów w ramach konkursu "Działaj lokalnie VII", którego nasz projekt został laureatem.
Skromna fotogaleria z tego wydarzenia znajduje się TU

Niedziela, 20.06.2010

Informujemy, że w dniach 27.06-29.06.2010 odbędzie się I WOLONTARIACKI OBÓZ RENOWACYJNY w Osówce, podczas którego wolontariusze z Sierpca wykonają II etap prac na cmentarzu w Osówce.


 Środa, 16.06.2010

Miło nam poinformować, że nasza grupa, po raz drugi w swej historii wygrała konkurs grantowy organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi!
Ulokowani na pierwszym miejscu, zyskaliśmy aprobatę władz fundacji w konkursie "Kultura Bliska 2010" i uzyskaliśmy najwyższe możliwe dofinansowanie na dwuletni projekt "PRZYSZŁOŚĆ-PRZESZŁOŚCI - renowacja cmentarzy ewangelickich ziemi sierpeckiej - etap I", w ramach którego uporządkowane i oznakowane zostaną ewangelickie cmentarze w Białasach i Czartowni.
To wspaniała wiadomość, na którą czekaliśmy z pewnym niepokojem.


---------------------------------------------------------
 Poniedziałek, 14.06.2010

TAK JEST!

Nasza grupa została laureatem konkursu "Działaj lokalnie VII" organizowanym przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku.
Projekt "Tak niewiele II - ocalić od zapomnienia" uzyskał największą aprobatę komisji przyznawania grantów i z najwyższą kwotą dotacji ulokował się na pierwszym miejscu wśród projektów z terenu dawnego Województwa Płockiego!
Pieniądze zostaną przeznaczone na II etap renowacji cmentarza, o którym więcej przeczytacie Państwo TU.

----------------------------------------------------------
 
Sobota, 05.06.2010
 
Trzeci dzień tegorocznych prac na cmentarzu w Osówce. Cieszymy się, że dołączyły do nas nowe osoby. Mamy nadzieję. że się zaklimatyzują i poczują "cmentarnego bluesa" :)
Wykonywaliśmy bieżące naprawy.
Zdjęcia w "Galerii Zdjęć"
Niestety nadal nie mamy odpowiedzi z Fundacji, która miała sfiinansować prace II etapu. Związane jest to z sytuacją powodziową w gminach Słubice i Gąbin. Z cierpliwością musimy czekać.
 
 
Sobota, 22.05.2010
 
Już drugi raz w tym roku spotykamy się by pracować przy porządkowaniu cmentarza w Osówce. Wykonywaliśmy bieżące naprawy przy grobach, w których wyrosła ponownie niechciana roślinność. Znaleźliśmy również fragmenty krzyża z jednego z grobów. Posłuży on jako wzór do odlania i rekonstrukcji kolejnych. Zapraszam do Galerii Zdjęć!
 
 
Piątek 23.04.2010
 
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku realizując projekt Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ogłosiło konkurs "Działaj Lokalnie VII".

Weźmiemy udział w tym konkursie starając się o dofinansowanie II etapu prac na cmentarzu w Osówce. Mamy już przygotowany projekt wraz z budżetem, który trzeba jedynie nieco podszlifować i można go spokojnie wysłać na konkurs.
Mamy nadzieję, że idea ukończenia prac w Osówce przypadnie do gustu komisji i już pod koniec maja będziemy mogli rozpocząć realizację projektu.

Swoją pomoc merytoryczną przy realizacji projektu i użyczeniu nam konta bankowego zaoferowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej.
Serdecznie dziękujemy!

T. Kowalski

Sobota, 17.04.2010

Sezon prac remontowych w 2010 roku można uznać za otwarty!

Rozpoczęliśmy dziś II etap prac porządkowych na cmentarzu. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła że prace trwały kilka godzin. Udało nam się oczyścić kolejne 7 grobów i uporządkować teren wokół nich. Skleiliśmy w miarę możliwości 2 kamienne stele, a ponadto znaleźliśmy kolejne, brakujące elementy od jedynej zachowanej na cmentarzu lastrykowej tablicy upamiętniającej rodzinę Radeckich.

Dziękuję za pomoc wszystkim w tym dniu obecnym, oraz mieszkańcom jednego z gospodarstw, którzy użyczyli nam w tym dniu narzędzi.
Zdjęcia z przebiegu prac tego dnia znajdziecie Państwo w "Galerii Zdjęć"

T. Kowalski

Czwartek, 15.04.2010

Otrzymaliśmy potwierdzenie, że w sierpniu 2010 roku Sierpc i cmentarz w Osówce odwiedzą kolejni zagraniczni goście.
Tym razem swój przyjazd zapowiedziała pani
Natalia Hubner-Isbrecht z córką Ullą i zięciem Stefanem.
Pani Natalia swoje dzieciństwo spędziła w Osówce. Na odnawianym przez nas cmentarzu spoczęli jej przodkowie oraz czwórka wcześnie zmarłego rodzeństwa.

Na wieść (która za pośrednictwem internetu rozeszła się w niebywałym tempie po świecie) o przywróceniu porządku na cmentarzu, gdzie pochowana jest rodzina pani Natalii, córka z zięciem postanowili zabrać ją w dniu osiemdziesiątych urodzin do miejsca jej przyjścia na świat oraz na odwiedzenie grobów rodzinnych po blisko 70 latach.

Do czasu przyjazdu gości chcemy zakończyć prace remontowe na cmentarzu, które chcemy uwieńczyć odsłonięciem kamienia pamiątkowego pośrodku cmentarza.
Mamy nadzieję, że wizyta zagranicznych gości będzie przyczynkiem do zorganizowania kolejnego ekumenicznego nabożeństwa w intencji pochowanych na cmentarzu zmarłych, połączonego z poświęceniem tegoż kamienia.
T. Kowalski

Wtorek, 13.04.2010

Miło mi poinformować państwa, że grupa "Ultima Thule", która objęła w tym roku opiekę nad cmentarzem ewangelickim w Osówce, wygrała I etap konkursu "Kultura Bliska 2010" organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie na dofinansowanie prac porządkowych na innych zaniedbanych nekropoliach na terenie ziemi sierpeckiej. Mamy nadzieję, że II etap, również stanie się etapem zwycięskim i uda nam się doprowadzić do porządku inne cmentarze ziemi sierpeckiej.

Tymczasem czekamy ciągle na ogłoszenie konkursu "Działaj Lokalnie 2010", z funduszy którego chcemy zrealizować II etap prac na cmentarzu w Osówce.
Prosimy trzymać kciuki!

T. Kowalski

Sobota, 10.04.2010

W dziale "Galeria zdjęć" pojawiły się zdjęcia przekazane przez internautę tao. Zdjęcia przedstawiają cmentarz w roku 2005 i 2007. Jest to ciekawe źródło informacji o wyglądzie cmentarza sprzed renowacji. Zachęcamy do zapoznania się z załączonymi fotografiami.
Tao dziękujemy za pomoc i zachęcamy do dalszej współpracy.


Zdjęcia 2005
Zdjęcia 2007

T. Kowalski

---------------------------------------------------------

Środa, 10.03.2010

W "Domu Technika" w Płocku miała miejsce gala wręczenia nagród w plebiscycie "Z tumskiego wzgórza", na "Wydarzenie roku 2009", w którym nasz projekt otrzymał nominację!

Ogłoszenie wyników przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Nasz, niskobudżetowy projekt, realizowany przez uczniów, młodzież i wolontariuszy zyskał przychylność komisji konkursowej, oraz setek czytelników, którzy oddali na nas głos, i uzyskał
II miejsce
jako "Wydarzenie roku 2009" z rejonu Mazowsza.

Jest to ogromny zaszczyt dla nas. Jesteśmy wdzięczni za każdy oddany głos. Uzyskane wyróżnienie i docenienie naszej pracy przez tak szacowne gremium jest tylko potwierdzeniem tego, że to co robimy - ma sens.

Jesteśmy przekonani, że to wyróżnienie sprawi, że o naszych inicjatywach znów będzie głośno, a idee jakimi się kierujemy trafią do większego grona osób.
Więcej o samej gali przeczytacie Państwo TU.
Jeszcze raz - DZIEKUJEMY!

T. Kowalski

------------------------------------------------------


Sobota, 06.03.2010

Uzupełniony został dział "O projekcie", w którym umieściliśmy cele II etapu projektu.
T. Kowalski

Niedziela, 14.02.2010

Wszystkie znajdujące się dotychczas zdjęcia w Galerii Zdjęć zostały na nowo zapisane na serwerze picasaweb.google.pl. Można je od dziś oglądać w o wiele lepszej jakości.
Serdecznie zapraszam!

T. Kowalski

Poniedziałek, 08.02.2010

W Galerii Zdjęć pojawiły się nowe zimowe zdjęcia cmentarza. Umieszczone zostały one na innym serwerze, więc jest możliwość obejrzenia ich w lepszej rozdzielczości.
T. Kowalski

Wtorek, 02.02.2010

"Tygodnik Płocki" ogłosił nominowanych do plebiscytu "Z tumskiego wzgórza" na "Wydarzenie roku 2009". Nasz projekt renowacji cmentarza w Osówce znalazł się w dziesiątce nominowanych z terenu północnego Mazowsza! Więcej przeczytacie Państwo TU.
T. Kowalski

Niedziela 31.01.2010

Wszystkie podstrony naszego serwisu otrzymały tłumaczenie na języki niemiecki i angielski.
T. Kowalski

Sobota, 30.01.2010

Ruszyła strona "Nieformalnej Grupy Historycznej - ULTIMA THULE" w całości tłumaczona na języki niemiecki i angielski. Znajdziecie tam Państwo informacje na temat kolejnych projektów i działalności stowarzyszenia. Link do strony znajdziecie Państwo w dziale LINKI.

T. Kowalski


Sobota, 16.01.2010

Na wybranych podstronach naszego serwisu pojawiły się u góry flagi: niemiecka i angielska. Kliknięcie w nie, przekierowuje nas na przetłumaczoną w danym języku podstronę.
Ma to być ułatwienie dla odwiedzających nas obcokrajowców.
Ponadto zmieniliśmy wygląd niektórych podstron. Pragniemy, aby nasza strona stała się jak najbardziej funkcjonalna.

T. Kowalski

Piątek, 15.01.2010

Rozbudowaliśmy na naszej stronie dział "Osówka". Pojawił się nowy, obszerny tekst mówiący o historii wsi Osówka. Wstawiliśmy nowe, archiwalne zdjęcia przekazane przez panią Lidię Wagenaar-Schewe. Zachęcamy do lektury!

T. Kowalski

Sobota, 09.01.2010

Rozbudowaliśmy na naszej stronie dział "Cmentarz". Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nowymi materiałami.
T. Kowalski

Piątek, 08.01.2010

N
a stronie pani Lidii Wagenaar-Schewe - www.lidiaschewe.com pojawiła się obszerna relacja z jej pobytu w Polsce. Dodane zostały również zdjęcia. Strona jest w języku hiszpańskim, lecz znacznym ułatwieniem jest możliwość zmiany języka przez kliknięcie w odpowiedni link. W imieniu pani Lidii - serdecznie zapraszam. Bezpośrednie przejście na stronę znajdziecie państwo w dziale "Linki".
T. Kowalski

Poniedziałek, 04.01.2010

W wybranych punktach sprzedaży pojawił się najnowszy numer kwartalnika "Sierpeckie Rozmaitości" - nr 4(78)/2009. W numerze poza ciekawymi artykułami o tematyce lokalnej znajdziecie Państwo pierwszą cześć obszernej pracy "Osówka - Lossau - rys historyczny wsi". Fragmenty zostaną wkrótce opublikowane na naszej stronie, a w przyszłym miesiącu cały artykuł zostanie tu zamieszczony. Tymczasem zapraszam do kupna i zapoznania się z tym materiałem.
T. Kowalski

Niedziela, 03.01.2010

W dziale "Galeria zdjęć" pojawiły się nowe zdjęcia z cmentarza. Zachęcamy do obejrzenia!
T. Kowalski

Wtorek, 29.12.2009

W dziale "Cmentarz" pojawił się zaktualizowany plan cmentarza  sprzed i po renowacji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tym materiałem.
T. Kowalski (TK)

Niedziela, 27.12.2009

Zbliża się nowy rok. Czas nowych pomysłów i nowych projektów. Nie można jednak stwierdzić, że praca na cmentarzu w Osówce została zakończona. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wiosenne dni, kiedy będziemy mogli znów wyruszyć z narzędziami na cmentarz i kończyć zaczęte w 2009 roku prace.

Wiosną 2010 roku chcemy:
- wyciać pozostałe krzewy lilaku
- oczyścić i skleić nagrobki, które pozostały
- posadzić nowe kwiaty
- zgrabić opadłe liście i posiać nową trawę
- poprawić malowanie ogrodzenia (ze szczególnym uwzględnieniem niższych partii)
- posadzić nowe krzewy ozdobne
- zrekonstruować krzyż cmentarny z XIX wieku
- zamontować tabliczkę informacyjną przy w/w krzyżu
- odnowić kwaterę dziecięcą
- zrekonstruować granitowy pomnik Friedricha Radetzkiego
- zamontować tabliczki przy zidentyfikowanych nagrobkach
- zamontować cementowe krzyże na zachowanych stelach

Ponadto powstał pomysł wybudowana na terenie cmentarnym pomnika upamiętniającego dawnych mieszkańców wsi. Są to jak na razie luźne plany. Pomnik miałby stanąć z inicjatywy potomków mieszkańców wsi Osówka.

Jak widać, uczniów czeka jeszcze sporo pracy. Od 2010 roku jednak, rozpoczniemy dzialania pod "nowym szyldem". Cmentarz zostanie oficjalnie powierzony nowo powstałej organizacji, jaką jest "Nieformalna Grupa Historyczna 'ULTIMA THULE'", która zrzesza uczniów sierpeckich szkół i wszystkich innych, chętnych wolontariuszy, którzy potrafiliby poświęcić swoj czas na głębsze poznawanie historii poprzez pracę społeczną.
Miejmy nadziejeze plany na 2010 rok zrealizujemy w stu procentach. Osobiście mam nadzieje, że nie zabraknie rąk do pracy, oraz ludzi dobrej woli, którzy zechcą pomóc nam w inny sposób. Myślę, że uda nam się uzbierać potrzebne fundusze na realizację nowych planów.

Cmentarz w Osówce wymagać będzie stałej opieki. Po zakończonych pracach nie zostanie on pozostawiony. Będzie regularnie odwiedzany a w miarę potrzeb sprzątany i odnawiany.

Pragnę jeszcze dodac, że grupa "Ultima Thule", poza wiosennymi pracami na cmentarzu w Osówce planuje dalsze działania, w innych miejscach.
Okres letni 2010 roku poświęcimy na prace na dwóch kolejnych cmentarzach - na cmentarzu ewangelickim w Białasach (gm. Szczutowo), oraz cmentarzu ewangelickim w Czartowni (Józefowo, gm. Szczutowo). O tych projektach znajdziecie Panstwo więcej informacji na stronie stowarzyszenia (LINK).


Tomasz Kowalski (TK) Czwartek 29.10.2009

W dziale MULTIMEDIA dostępny jest już reportaż TV SIERPC z cmentarnej uroczystości z 17.10.2009.
Zapraszamy serdecznie!

TK

Wtorek 27.10.2009

W "TYGODNIKU PŁOCKIM" zamieszczony został artykuł o projekcie renowacji naszego cmentarza.
Wersja elektroniczna tego artykułu dostępna jest TU.

TK

Niedziela 25.10.2009

W biuletynie parafialnym parafii św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu "Blask Prawdy" zamieszczono relację i fotogalerię z sobotniego nabożeństwa.
W tym miejscu dziękujemy za zaangażowanie ks. Jackowi Darmofalskiemu - wikariuszowi tejże parafii.
Artykuł można zobaczyć TU.
TK

Piątek 23.10.2009

Dziś o godzinie 17:20 wyemitowano w lokalnej stacji TV SIERPC materiał o sobotniej uroczystości.
Pełen profesjonalizmu, świetnie nagrany, swietnie zmontowany film, to wspaniałe świadectwo o wielkiej pracy sierpeckiej młodzieży.
Serdecznie dziękujemy za ten materiał jego realizatorom.
Film w najbliższym czasie będzie można obejrzeć na naszej stronie w dziale Multimedia.
TK

Czwartek 22.10.2009

Z wielką pomocą p. Pawła Szablewskiego - nauczyciela historii w Gimnazjum "Leonium" w Sierpcu, oraz niezastąpionych wolontariuszy udało się odsłonić, oczyścić, zabezpieczyć i zakonserwować odnaleziony krzyż cmentarny.
Krzyż znajduje się obecnie na specjalnie skonstruowanym postumencie i leży w pobliżu miejsca jego odnalezienia.
Stan zachowania krzyża pozostawia wiele do życzenia.

Krzyż ma wysokość 4,5 metra i szerokość ramion 1,6 metra. W górnej partii zachował się najlepiej. Niestety belki zbite niegdyś drewnianym kołkiem dziś są luźno ułożone. Krzyż w dolnych częściach praktycznie nie istnieje. Warunki atmosferyczne sprawiły że w dolnej, połtorametrowej części znajdują się zaledwie strzępy spróchniałego drewna.

Pozostałości krzyża zostały zakonserwowane specjalnym impregnatem i pozostawione na wyschnięcie, miejmy nadzieję że jeszcze w tym roku, na jesiennym słońcu. Przed zimą, należało będzie zakonserwować ponownie zachowane strzępy tego zabytku.


W najbliższym czasie przy krzyżu stanie tabliczka informująca o jego historii.

TK

Środa 21.10.2009

W "Kurierze sierpeckim" zamieszczono obszerny, kolorowy artykuł o sobotnich uroczystościach.
Można go przeczytać klikając w poniższy banner.


Foto

TK

Poniedziałek 19.10.2009

Pierwsze echa projektu zauważalne są w lokalnych mediach.
Na stronie sierpc.com.pl znalazł się bardzo ciekawy, profesjonalnie napisany artykuł o sobotnich uroczystościach.
Można go przeczytać TU.
Również w lokalnej telewizji TV SIERPC, można oglądać zwiastun relacji z uroczystości, która w całości zostanie wyemitowany w piątkowe popołudnie - o godz. 17:20.
Zwiastun możemy obejrzeć TU.

TK

---------------------------------------------------
Sobota 17.10.2009

Dlugo wyczekiwany dzień w końcu nadszedł. Dnia dzisiejszego "przywrócony życiu" cmentarz został oficjalnie pokazany społeczności.
Od południa na cmentarzu zaczęli pojawiać się goście, by o godzinie 13:00 rozpocząć wspólną, ekumeniczną modlitwę za zmarłych spoczywających na cmentarzu.
Na całe szczęście pogoda dopisała - nie padał deszcz, wiatr też się "uspokoił".
Na cmentarzu licznie przybyli współcześni mieszkańcy wsi Osówka, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, pracownicy sierpeckich placówek oświatowych i kulturalnych, uczniowie sierpeckich szkół, przedstawiciele Liceum Ogolnoksztalcacego w Sierpcu, wolontariusze, harcerze, sierpeccy historycy, lokalne media, oraz wiele zainteresowanych osób. Tak jak wspominaliśmy w uroczystości wzięli udział potomkowie rodzin mieszkających niegdyś w Osówce - rodzin Schewe, Gurda i Wójkie.
Ekumeniczne nabożeństwo poprowadził ks. Waldemar Wunsz z parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie wspólnie z ks. Arturem Woltmanem, ks. Grzegorzem Żabikiem, oraz z ks. Jackiem Darmofalskim.
Parafia ewangelicko-augsburska św. Trójcy w Warszawie ufundowała grawerowaną tabliczkę na zamontowaną na krzyżu, upamiętniającą byłych mieszkańców wsi. Wygląd tabliczki można zobaczyć TU.
 Wraz z księżmi ewangelickimi na spotkanie przybyli członkowie Rad Parafialnych przy parafiach ewangelickich z Płocka i Warszawy. Wśród nich był również p. Przemysław Florjanowicz-Błachut - od początku - wielki przyjaciel naszego projektu.
Nabożeństwo ekumeniczne odprawione wspólnie przez księży ewangelickich i rzymskokatolickich miało profesjonalną oprawę i przebieg. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek do przypięcia z logiem projektu, oraz przygotowane przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Warszawie - programy nabożeństwa.
Program można pobrać TU.

Po nabożeństwie obecni na uroczystości (około 150 osób) zwiedzili nekropolię, udali się na osobistą modlitwę, zapalenie zniczy. Był czas na rozmowy, wywiady, dyskusje.

Druga część uroczystości miała miejsce w gmachu Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, gdzie otwarto wystawę fotografii przedstawiających życie kantoratu w Osówce na przełomie XIX i XX wieku, parafii ewangelickiej w Sierpcu, oraz fotorelację z przebiegu prac renowacyjnych na cmentarzu.
Wręczono podziękowania dla osób najbardziej zaangażowanych w projekt. Rozpoczęła się nieoficjalna część spotkania związana z kuluarowymi rozmowami i poczęstunkiem dla zgromadzonych gości.

Warto wspomnieć, że prace na cmentarzu nie zostały w pełni ukończone. Niesprzyjająca pogoda w ostatnich dwóch tygodniach nie pozwoliła na wycięcie pozostałych krzewów lilaku i sklejenia pozostałych nagrobków.
Miejmy nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu sprzyjająca aura pozwoli na dokończenie prac.
Pozostaje jeszcze sprawa odnalezionego, XIX-wiecznego krzyża, ktory chcemy poddac konserwacji.


Uroczystość przeszła do lokalnej historii jako wydarzenie pionierskie w skali powiatowej, a może i Północnomazowieckiej.
Projekt zrealizowany z większym bądź mniejszym powodzeniem spełnił chyba swoje założenia - naukę szacunku, tolerancji i chęci głębszego poznawania lokalnej historii.

Zapomniany cmentarz, zapomnianej społeczności został przywrócony pamięci. Miejmy nadzieje, że projekt zmotywuje inne grupy do objęcia opieką kolejnych opuszczonych cmentarzy. Bo ile takich już zniknęło z powierzchni ziemi, często z braku świadomości historycznej, a częściej z celowej, bezmyślnej dewastacji?

Warto pamiętać, warto działać - bo historia może nie tylko dzielić - ale i łączyć.
TK

--------------------------------------------------------------------
Aktualności archiwalne - kliknij TU